Recenzja: "Jak ulepszyć swojego Fiacika?"

Tym razem trochę nietypowo jak na ten dział – zamiast opisywać konkretną przeróbkę czy kolejną tuningową cześć do Fiata 126p prezentujemy wam recenzję elektronicznej publikacji Aleksandra Sowy „Jak ulepszyć swojego Fiacika?
    „Jak ulepszyć swojego Fiacika?” traktuje szeroko o przeróbkach Fiata 126p. Zawarte w niej informacje pozwalają na modyfikacje Malucha zarówno ze strony mechanicznej jak i wizualnej. W skrócie stwierdzić można, iż jest to kompleksowy opis prawie wszystkiego, co można samodzielnie ulepszyć w aucie. Sposoby poprawy konstruktorów naszego Fiata, proponowane przez autora, dostosowane są raczej do ludzi mniej zamożnych, jakimi jest większość posiadaczy tego auta. W większości z nich liczy się pomysł i wkład własnej pracy, a nie kupno gotowych, drogich elementów tuningowych. Profesjonalne sposoby poprawy osiągów 126p nie są jednak zupełnie pominięte w e-booku. Dla tych, którym nie wystarczają proste przeróbki podano kilka sposobów (takich jak montaż silnika 900 czy 1100 ccm) na naprawdę mocną modyfikację auta.
    Książka ta (o czym lojalnie uprzedza autor) nie jest pozycją w pełni autorską – jest to starannie zebrany i usystematyzowany zbiór informacji ściągniętych z Internetu. Autor prowadzi cały czas prace nad gromadzeniem kolejnych informacji i stale uaktualnia swoją książkę (recenzja ta powstała na podstawie wydania 3 z końca 2003 roku). W aktualnej formie nabywca tej publikacji dostaje liczący 113 stron A4 dokument Adobe Acrobat (czyli plik PDF). W celu zabezpieczenia przed nieuprawnionym kopiowaniem i modyfikowaniem e-booka jest on zabezpieczony hasłem (dostajemy je przy zakupie).
    Jak stwierdziłem na początku książka jest pozycją obszerną, zawierającą mnóstwo informacji. Z tego powodu nie będę wymieniał tu całej listy tematów zawartych w niej. Powiem tylko, że podano w niej około 50 różnych modyfikacji Fiata 126P. Większość przeróbek dotyczy zmian tuningowych, podnoszących moc jak i walory jezdne. Szeroko opisano modyfikacje jednostki napędowej, układu kierowniczego oraz zawieszenia. Dla wielbicieli zmian wizualnych także przygotowano zestaw artykułów o ulepszaniu stylistycznym auta (środek jak i zewnętrzny wygląd) i instalacji car audio.
    Nie trzeba być jednak tylko wielbicielem tuningu aby skorzystać z tej książki. Typowy Kowalski także znajdzie tu coś dla siebie. Dla takich osób podane są raczej przeróbki usprawniające codzienną eksploatację Malucha (lepsze światła, ogrzewanie itp.)
    Oprócz części poświeconej modyfikacjom w e-booku zawarto szereg informacji związanych z autem jak i ewentualnymi efektami modyfikacji. Dzięki „Jak ulepszyć swojego Fiacika?” poznamy historię naszego auta, dowiemy się w jaki sposób przerobionym bolidem spróbować swoich sił w rajdach amatorskich (KJS). Możemy także poczytać o tym na jakie modyfikacje pozwala kodeks drogowy, tak aby spotkanie na drodze z policją nie było stresem i nie kończyło się zabraniem dowodu. Z publikacji tej wyczytamy także o firmach zajmujących się profesjonalnym tuningiem 126p i popatrzymy na prototypowe konstrukcje tworzone na bazie Malucha.
    Materiały zebrane w książce w swojej większej części są usystematyzowane i stanowią rozsądny ciąg modyfikacji wynikających jedna z drugiej. Pewne nieścisłości w tej materii (piszę o nich niżej w wadach), nie wpływają w drastyczny sposób na funkcjonalność publikacji.

Do zalet „Jak ulepszyć swojego Fiacika?” zaliczyć można:
- niską cenę książki,
- duży zasób fachowych informacji zawartych w niej,
- propozycje tuningu dla wszystkich użytkowników auta.

    Mimo wielu plusów tego dzieła, autor nie ustrzegł się jednak kilku błędów, które w kolejnym wydaniu powinny być poprawione. Moje zastrzeżenia to:
- występują nieliczne błędy. Są to na szczęście proste literówki (a nie błędy ortograficzne), bez wpływu na opisy,
- słabej jakości zdjęcia. Mizernie prezentują się zwłaszcza fotografie. Rozumiem, że ich jakość ma wpływ na objętość książki, ale mogłyby być odrobinę lepsze. Czytelność schematów istotnych dla przeróbek jest dobra,
- istotnym zarzutem, który wymaga korekty w kolejnym wydaniu jest pewne pomieszanie treści rozdziałów książki. Wydaje mi się, że autor podczas gromadzenia materiałów do kolejnych wydań poszedł troszkę na łatwiznę i część najświeższych materiałów umieścił w końcowych rozdziałach książki (dotyczy to np. przeróbek wydechu występujących na początku książki jak i na jej końcu). Należałoby przeredagować treść i zsumować poszczególne rozdziały modyfikacji. Jeśli nowe materiały są lepsze wydaje mi się, że lepiej zrezygnować ze starych niż umieszczać je w dwóch miejscach.

    Podsumowując stwierdzam, że warto wydać pieniądze na zakup niniejszej książki (nie jest ona droga – po szczegóły zapraszam na stronę autora). A. Sowa wykonał za nas najbardziej niewdzięczną pracę – z mnogości stron WWW wybrał artykuły najciekawsze i zapewniające rzetelną informację.
    Po wydruku naszego pliku uzyskujemy pełnowartościową książkę, do której można często zaglądać, planując kolejne modyfikacje, czy też już podczas konkretnej przeróbki. Komputera do garażu raczej nie weźmiemy, a jeśli nawet nam się to uda to Internet ma tą przykrą cechę, że w najbardziej potrzebnych momentach nie działa. Wiele stron zawiesza lub kończy swoja działalność, artykuły, które widzieliśmy dzisiaj już jutro mogą być nie do odnalezienia. Kompendium wiedzy jakim jest ta książka będzie zaś u nas zawsze.

  Strona domowa autora/wydawcy to: http://www.jakulepszycmalucha.webpark.pl Tam można znaleźć szersze informacje o zawartości książki (można przejrzeć skany stron, pobrać plik demo). Dla zainteresowanych zakupem podano również sposoby zamawiania.

{RMC}

góra strony

STRONA GŁÓWNA | UAKTUALNIENIA | GALERIA | LITERATURA | SKLEP | KSIĘGA GOŚCI | FORUM | LINKI