Tłumik Wupex/Michael

    Rzecz ciekawa do kupienia i posiadania w swojej gablocie. Co można więcej o niej powiedzieć ? W swoim maluszku miałem już dwa tłumiki tej firmy. Pierwszy z pojedynczą końcówką i puszką starego typu (jak parówka). Kupiłem go w czasie kiedy na ulicach spotkać auto z takim wydechem to było święto. Z perspektywy czasu powiedzieć mogę o nim w sumie tylko tyle dobrego, że maluch z nim fajnie wyglądał (ale przez krótki okres) i ładnie warkoczał. Czemu piszę, że przez krótki okres ? Tłumik był bowiem bardzo słabej jakości. Przed upływem roku z końcówki zszedł cały chrom, a po około 2 latach w tłumiku wywaliło taką dziurę, że nic się nie dało z nim już zrobić.
   Po jakimś czasie kupiłem sobie drugi tłumik tej firmy - teraz wydech z podwójną końcówką (Wupex TS) i puszką nowego typu. Stwierdzić trzeba, że w porównaniu do pierwszego jest on o niebo lepszy, chociaż ciągle niedoskonały. O ile ze starym tłumikiem auto tylko hałasowało, to teraz oprócz dźwięku (bardziej basowego niż w poprzednim wypadku) czuć wyraźną poprawę osiągów. Nie dysponuję tu wprawdzie jakimiś naukowymi wyliczeniami poprawy parametrów, ale po zmianie seryjnego tłumika starego typu na ten  nowy naprawdę czuło się poprawę dynamiki (zwłaszcza na niższych biegach). Pewnej poprawie uległo także wykonanie tłumika (jest jeszcze chrom). Poważnie mówiąc - tłumik kupiłem na wakacjach, pojeździłem na nim chyba ze dwa dni i potem wykonałem trasę ok. 450 km w wysokiej, letniej temperaturze. Na końcówce pojawiły się w paru miejscach skazy, ale nie są one zbyt mocno widoczne i nie powiększają się (mam go już ponad 2 lata). Niską jakość miała za to farba jaką był on pomalowany. Po miesiącu od kupna zaczęła się ona łuszczyć i obłazić z całego tłumika. Musiałem go całego wyskrobać i pomalować wysoko-temperaturowym sprajem (duża puszka kosztuje ok. 15 zł). Polecam wykonać malowanie przed założeniem tłumika do auta, gdyż jest to dużo prostsze od wyginania się na wszystkie strony przy tłumiku zamontowanym w aucie.
   Podsumowując - tłumik taki jest naprawdę doskonałym sposobem na poprawę osiągów maszyny za stosunkowo nieduże pieniądze. Właściciele bardzo starych kaszlaków powinni być zadowoleni (nie wiem jak wygląda sprawa poprawy osiągów na maluchach z puszkami nowego typu w standardzie - jeśli macie jakieś doświadczenia w tym względzie to piszcie). Tłumik wymiarowo wykonany jest idealnie i nie ma żadnych problemów z jego montażem. W czasie jazdy nigdy nie miałem problemów z policją, że auto jest za głośne. Trochę straszą na przeglądach, ale jeszcze nigdy nie było z powodu tłumika żadnych zastrzeżeń co do mojego malucha.

Update:
Wydech Wupex TS z podwójną końcówką wytrzymał mi 4 lata - po tym okresie pojawiła się jedna dziura w puszce na "szwie". Sama końcówka pozostała w całkiem znośnym stanie, jedynie od spodu straciła trochę chromu.

{RMC}

góra strony

STRONA GŁÓWNA | UAKTUALNIENIA | GALERIA | LITERATURA | SKLEP | KSIĘGA GOŚCI | FORUM | LINKI